top of page

VI har uddannet dekoratør og stylister siden 1993 og DETTE sikrer dig en pålidelig og grundig uddannelse. Alle kan lære at undervise, men det er ikke alle der har den erfaring og viden som vores skole har i faget. Hvis du vil sikre dig en god og solid samt pålidelig uddannelse, så skal du vælge skolen hos os.Vi lader dig ikke forlade skolen her uden vi ved at du kan arbejde selvstændigt som dekoratør, stylist eller visuel merchandiser efter endt uddannelse. VI er ikke en skole hvor vi sidder på bænken og lærer, nej du har hænderne i opgaverne hos rigtige butikker. Vi har skabt et netværk af butikker, som vi sammenarbejder med og det sikrer dig at du lærer alle aspekter af faget. I spidsen af vores uddannelse står Susanne Staun, som har uddannet rigtig mange af de dekoratør som er her i landet. Hun startede sin karriere i 1968. Susanne Staun, har vundet mange legater, konkurrencer for blandt andet Danmarks flotteste og smarteste udstillinger og så er skolen Kongelig hofleverandør.Endvidere har skolen uddannet stylister og dekoratører til Norge, Island, Argentina, Spanien, Frankrig, færøerne og Grønland. Uddannelsen er baseret på en af Danmarks mest kendte dekoratør Susanne Staun. Hun etablerede skolen i 1993, hvilket sikrer dig en solid og kreativuddannelse. Susannes karriere starter tilbage i 1968, så hendes erfaring eraltafgørende for alle vores elever. Susannes livslange erfaring i detailbranchen og dekoratørbranchen samt forretningsuvikling sikrer dig en uddannelse som er solid, pålidelig, kreativ, up-to-date og livslang. Du vil komme rundt om alt der er i dekoratør faget, og på siden hvor uddannelsen er beskrevet kan du læse om hele uddannelsen.

 

Deadline for tilmelding til uddannelsen er  juli 2024.

Vi starter uddannelsen op i september 2024.

 

Vi vil have 2 undervisningsdage på skolen hver uge (mandag-tirsdag) og resten af dagene er til hjemmearbejde og studietid. Ugerne kan varierer alt afhængigt af opgaver i erhvervslivet som skolen sammenarbejder med. Det finder vi ud af når du er her.

Eksamen er i JUNI 2025 fysisk her på skolen.
Vi anbefaler at du melder dig i god tid så du er sikret din plads på holdet. Der er mulighed for at dele betalingen op i rater.
 

Betalingen kan falde i rater og det aftales med skolen.

Den kan med fordel også betales herinde i rater, lige efter dine ønsker, da vi har et samarbejde med Sparxpress.

Se dine låne muligheder lige her:https://www.designbutikken.dk/shop/dekoratoeruddannelsenonline-dk-1626p.html

1- årige Dekoratør uddannelse

kr 80.000,00Pris
    bottom of page